Atrakcje turystyczne


Nasz obiekt noclegowy „Borowy” wyróżnia niezwykle atrakcyjne położenie. Biały Dunajec leży blisko Zakopanego, ale to nie jedyne miejsce, które warto odwiedzić podczas pobytu u nas. Jesteśmy zlokalizowani w jednym z najpiękniejszych regionów turystycznych Polski, o czym decyduje nie tylko rozciągający się wokół malowniczy, górski pejzaż i mnogość pieszych szlaków. Miejscowości położone w pobliżu:  Szaflary oraz Suche, gwarantują zróżnicowane sposoby spędzania wolnego czasu młodszym i starszym turystom. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy czynnego wypoczynku, jak i ci, którzy szczególnie cenią sobie błogie chwile relaksu. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.

Parada Gazdowska

Szczególną okazją do przyjrzenia się bliżej lokalnej społeczności jest doroczna Parada Gazdowska, której otwarcie stanowi uroczysty przejazd przez wieś konnych zaprzęgów. Jury ocenia sanie, zaprzęgi, tradycyjne stroje, ułożenie koni oraz sposób wiązania uprzęży. Podczas imprezy można podziwiać zawody ze Skiringu, podczas których narciarz jedzie za koniem bez jeźdźca oraz wariant rywalizacji uzupełniony o jeźdźca: Ski-skiring. Inną atrakcją parady są niezwykle widowiskowe wyścigi sań, tzw. „kumoterki” („gońba”), w których najczęściej biorą udział pary małżeńskie. Kumoter powozi sanie, a jego druga połówka, kumoszka, utrzymuje ich balans.

Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki

Pod tą nazwą, dla wielu zapewne bardzo tajemniczą, kryją się regionalne wybory „miss Podhala”. Turyści odwiedzający Biały Dunajec latem mają szansę zobaczyć zmagania dziewczyn z całego Podhala, które muszą wykazać się umiejętnościami oraz wiedzą w zakresie czynności wykonywanych na co dzień oraz od święta. Do pierwszej grupy należą np. ścielenie łóżka, dojenie krowy czy układanie kop siana. Aktywności „świąteczne” to m.in. sznurowanie gorsetów i kierpców, śpiew i taniec. W ramach rywalizacji odbywa się także konkurs wiedzy o regionie, który jest znakomitą okazją do uzupełnienia ewentualnych braków. Imprezie towarzyszą liczne koncerty muzyki ludowej oraz pokazy tańców ludowych.

Trasy rowerowe i trasa biegowa

Oczywiście lokalny folklor i zwyczaje społeczności to nie wszystko. Fani aktywnego wypoczynku z pewnością docenią cieszącą się największym powodzeniem, 15-kilometrową trasę rowerową Biały Dunajec – Gliczarów Dolny – Gliczarów Górny – Biały Dunajec. Trasa co prawda nie należy do najłatwiejszych, jednak przez całą jej długość prowadzi droga asfaltowa. Warto się trochę zmęczyć – wysiłek wytrwałego rowerzysty zrekompensuje wspaniała, rozległa panorama Tatr.

Odwiedzającym Ośrodek Wypoczynkowy „Borowy” zimową porą amatorów narciarstwa klasycznego, serdecznie polecamy trasę biegową, która z jednej strony graniczy z torami kolejowymi, z drugiej natomiast z rzeką Biały Dunajec.

Rzeka Biały Dunajec

A skoro już mowa o rzece, należy pamiętać, że w Białym Dunajcu płynie rzeka o tej samej nazwie – prawy dopływ Dunajca. To prawdziwy raj dla wędkarzy: łowienie jest dopuszczalne na całej jej długości, co nie jest często spotykane. Okres wędkowania rozpoczyna się od 15 marca i trwa do 15 grudnia. W pozostałe miesiące połów jest surowo wzbroniony, a wędkarze mogą łowić ryby wyłącznie na sztuczną muchę. Co można złowić w Białym Dunajcu? Przede wszystkim pstrąga potokowego oraz tęczowego. Pstrąg to ryba, z której słynie miejscowość: nie bez powodu w jej herbie znajduje się właśnie pstrąg